הכנות לפני ניתוחי כף רגל

התחייבות כספית  – יש להכין מראש התחייבות כספית לביצוע הניתוח מקופת החולים (טופס 17) או מחברת ביטוח. מנותחים של קופות החולים נדרשים לשלם מס השתתפות עצמית למדינת ישראל. את גובה הסכום רצוי לברר בקופת החולים לפני הניתוח. כמו כן נדרשים מבוטחי קופות החולים לשלם השתתפות עצמית ממחיר משתלים כמו ברגים שנעשה בהם שימוש במהלך הניתוח.

נעל לאחר הניתוח – זוהי נעל עם סוליה קשיחה וחלק עליון העשוי מבד רך עם סקוצ'ים. הנעל מאפשרת להכיל את כף הרגל החבושה לאחר הניתוח ומספקת הגנה לכף הרגל. את הנעל ניתן לרכוש במכונים אורטופדים (ניתן לקבל החזר כספי מקופת החולים אם ניתן מרשם מהאורטופד) או לרוכשה במחיר נמוך במיוחד בארגוני יד שרה או עזר מציון.  את הנעל יש לרכוש לפני הניתוח ולהביאה לניתוח.

קביים, הליכון וכיסא גלגלים – רצוי להשאיל אביזרים אלו מארגוני יד שרה או עזר מציון כדי לעזור בניידות לאחר הניתוח. אתר יד שרה אתר עזר מציון.

 חופשת מחלה – שאל את המנתח מה פרק זמן  חופשת המחלה הנדרשת. פרק זמן זה תלוי בסוג הניתוח, קצב ההתאוששות האישי וסוג המקצוע של המנותח. באופן כללי ניתוחים שבהם לא נוגעים בעצם דורשים חופש מחלה של 10 עד 14 ימים וניתוחים הכוללים חיתוך עצם דורשים חופש מחלה של 4 עד 8  שבועות.

תרופות  – לפני הניתוח יש לקבל מרשמים לתרופות נגד כאב ולאנטיביוטיקה ולרוכשם לפני הניתוח. יש להפסיק תרופות  נוגדות קרישה כגון אספירין, מיקרופירין, פלויקס, פרדקסה וקומדין 10 ימים לפני הניתוח לפי הוראות המנתח או רופא המשפחה. אי הפסקת נטילת תרופות אלו תגרום לביטול הניתוח.

בדיקות דם – באופן שגרתי יש לבצע בדיקות דם כולל ספירת דם, כימיה ותפקודי קרישה בשבועיים שלפני הניתוח.

צילום חזה ואק"ג – בדיקות אלו מבוצעות באופן שגרתי לפני ניתוחים בהרדמה כללית.

יעוץ מרדים – ניתוחים בהרדמה כללית דורשים ייעוץ מרדים לפני הניתוח ובמידת הצורך השלמת בדיקות נוספות לפי בקשת המרדים.

ביום הניתוח

צום – ניתוחים בהרדמה כללית דורשים צום מוחלט מאכילה ושתייה (אפילו לא לגימת מים) 6 שעות לפני מועד הניתוח. שבירת הצום תגרום לביטול הניתוח.

בניתוחים בהרדמה מקומית יש לצום  6  שעות לפני מועד הניתוח וזאת בגלל שיתכן שיעשה שימוש בזריקת טשטוש.

רחצת הרגל – לפני היציאה מהבית מומלץ לרחוץ את כף הרגל במים זורמים וסבון במשך מספר דקות באופן יסודי. פעולה זו עשויה לסייע בהקטנת הסיכון לזיהום לאחר הניתוח.

הגעה לחדר הניתוח – ביום הניתוח רצוי מאוד להיות זמין בטלפון. יש להגיע לחדר הניתוח שעתיים לפני המועד שנקבע. בשלב הראשון המנותח מתקבל במשרד הקבלה על ידי מזכירה, בהמשך הוא עובר לחדר הקבלה שם הוא נבדק על ידי אחות, במידת הצורך על ידי רופא מרדים ועל ידי המנתח.

שחרור לאחר הניתוח  בסיום הניתוח כף הרגל נחבשת והמנותח עובר להתאוששות שם הוא שוהה פרק זמן מסוים ומשוחרר לביתו מצויד במכתב שחרור. אסור לנהוג אחרי הניתוח ולפיכך יש לדאוג לנהג מלווה .

 

להוראות לטיפול לאחר ניתוח לחץ כאן

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Post comment